ŞIRNAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitim Kurumları Müdürlük Başvuruları Hk.

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmelik’in 6. Maddesinin ikinci fıkrasında; “(2) Müdür olarak görevlendirilmek üzere başvuruda bulunan yeterli sayıda aday bulunamaması hâlinde, bu maddenin birinci fıkrasında aranan hizmet süreleri ihtiyaç karşılanana kadar birer yıl düşürülür.”,

2016 Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Kılavuzunun 2.28 inci maddesinde “Eğitim kurumu müdürlerinin başvuruları sırasında, Yönetmelikte belirlenen şartları taşıyan adaylar arasından boş kontenjanın üç katı kadar aday sözlü sınava çağrılacak, yeterli sayıda aday bulunamaması halinde ise Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin 2 nci fıkrasına göre hizmet süreleri birer yıl düşürülerek adaylar sözlü sınava alınacaktır. Görevlendirmeler, şartları taşıyan adayların görevlendirme işlemleri tamamlandıktan sonra yapılacaktır.”, hükümlerine yer verilmiştir.

            Yukarıdaki hükümlerin birlikte değerlendirilmesinde üç katı adayın belirlenmesine ilişkin iş ve işlemlerde Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin birinci fıkrasına göre başvurulardan sonra aynı maddenin ikinci fıkrasına göre başvuruda bulunan adayların üç katını geçmesi halinde fazlalığın ikinci fıkra kapsamında başvuranlardan düşülmesi gerekmektedir.

 

Ayrıca söz konusu kılavuzun 2.28 inci maddesinin son cümlesinde; “Görevlendirmeler, şartları taşıyan adayların görevlendirme işlemleri tamamlandıktan sonra yapılacaktır.” ifadesine yer verilmiş ise de bunun üç katı adayın belirlenmesinde uygulanacağı, görevlendirmeler için ise başvuran adayların tümü bakımından Yönetmeliğin 6 ncı maddesinde öngörülen şartları taşıdıkları dikkate alındığında görevlendirmelerin başvuran adaylar arasında herhangi bir ayrım yapılmaksızın puan üstünlüğüne göre yapılması gerekmektedir.


İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü

 

Merkez Atama Daire Başkanlığı

ATATÜRK MAH. ATATÜRK CAD. MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ BLOK NO 17A MERKEZ / ŞIRNAK - Santral 0(486) 216 15 60/61/62/63

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.