ŞIRNAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLİMİZDE BİR İLK DAHA YAŞANDI

İLİMİZDE BİR İLK DAHA YAŞANDI

Millî Eğitim Bakanlığımızın Patent, Faydalı Model ve Tasarım Tescilleri konularında, Türk Patent ve Marka Kurumu ile yaptığı protokol kapsamında Cizre İlçemizde bulunan İsmail Ebul-iz Bilim ve Sanat Merkezimizdeki öğretmen ve öğrencilerimize, ardından "Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi" kapsamında, okullarımızda görev alan öğretmenlerimize fikrî mülkiyet ve sınai haklar konusunda eğitimler verildi.

          Cizre İsmail Ebul-iz Bilim ve Sanat Merkezi bu süreçte Türk Patent ve Marka Kurumuna 2 Faydalı Model ve 5 Tasarım Tescili için başvuruda bulundu..

Faydalı Model başvurularındaki amaç, gündelik hayatta çokça kullandığımız ürünleri daha kullanışlı ve işlevsel hale getirmek ve onları farklı bir görüntüye sahip etmek.

Bu doğrultuda pandemi sürecinde sıkça kullandığımız cerrahi maskeler, üzerindeki nem miktarına göre renk değiştirecek şekilde tasarlanarak sağlıklı olup olmadıklarının ayırt edilmesi hususu amaçlandı. İkinci model olarak ise, araç içinde kullandığımız ve sürücünün eli ile ayarlamaya çalıştığı dikkat dağınıklığına sebep olan telefon tutucularının, elektronik olarak ayarlanması ve kazaların önüne geçilmesi amaçlandı.

Tasarım tescillerinde ise, Cizre'de özel günlerde yapılan ve insanlarımız tarafından sevilerek tüketilen Memilheva kurabiyesinin pratik bir şekilde, standartlarına uygun olarak üretilebilmesi için 3D yazıcıdan baskı alınabilecek şekilde kalıbının tescillenmesi sağlandı.

Böylelikle hem seri üretimde hem de evlerde üretilmesinde kolaylık olacak ve standart bir şekilde üretilmiş olacak. İkinci tescillenmiş tasarım ise; sanatın, hayatın her alanında bulunmasından yola çıkılarak mutfak araç gereçlerinin birleştirilmesi şeklinde oluşturuldu. Bu doğrultuda da yine öğretmen ve öğrencilerimiz ile yemek yerken kullandığımız çatal, kaşık, bıçak ve kahvaltı tabağının, boya paleti ve resim fırçası şeklinde tasarlanıp başvuru yapılarak tescillenmesi sağlandı.

ATATÜRK MAH. ATATÜRK CAD. MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ BLOK NO 17A MERKEZ / ŞIRNAK - Santral 0(486) 216 15 60/61/62/63

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.