ŞIRNAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İMAM HATİPLER ARASI KUR’AN-I KERİM’İ VE EZAN-I ŞERİF’İ GÜZEL OKUMA YARIŞMASI İL FİNALİ

İMAM HATİPLER ARASI KUR’AN-I KERİM’İ VE EZAN-I ŞERİF’İ GÜZEL OKUMA YARIŞMASI İL FİNALİ

İmam Hatip Liseleri Kur’an-ı Kerim’i ve Ezan-ı Şerif’i Güzel Okuma Yarışması İl Finali Şehit Ahmet Kara Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda yapıldı. Anadolu İmam Hatip Lisesi Mesleki Yarışmaları çerçevesinde Kur’an-ı Kerim’i ve ezanı güzel okuma etkinlikleri 3 dalda düzenlendi. “Genç Sadâ, Genç Bilal ve Genç Nidâ İmam Hatipler Arası Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma ve Ezan-ı Şerif’i Güzel Okuma Yarışmalarına Şırnak Valimiz Sayın Mehmet Aktaş, İl Milli Eğitim Müdürümüz Nurettin Yılmaz, İl Müftümüz Ramazan Tolan, okul müdürleri, İmam Hatip Liseleri ve ilçe birincileri katılım gösterdiler.

          İstiklal Marşı okunmasının ardından şehitlerimizin anısına saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan program, Şırnak Valisi Sayın Mehmet Aktaş’ın konuşmasıyla devam etti. Valimiz programın önemine değinerek şunları ifade etti:

          "Eğer Kur´an ve sünneti hayatımıza tam anlamıyla tatbik edersek hem bu dünyada hem de öbür dünyada saadete ermiş oluruz. Başımız dik olur. Tam tersine eğer onu hayatımıza tatbik edemezsek sıkıntı yaşarız ki şu an zaten sıkıntıları yaşıyoruz toplum olarak. Eğer bugün ülkemizin bir bölgesinde Şırnak da dahil birileri ellerine silah alıp masum kanı döküyorsa bunun altında dinsizlik yatıyor. Dinini, imanını bilen biri bunu yapmaz, kardeş kanına girmez. Elalemin, belirsiz yabancı güçlerin piyonu olmaz. Bu memlekete bu topraklara ihanet etmez."dedi.

         Program Kur’an Tilaveti ve İl Milli Eğitim Müdürümüzün açılış konuşması ile devam etti. İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Nurettin YILMAZ , “Getirdiği İslamiyet nuruyla kâinatı aydınlığa gark eden, insanlığın en hayırlısı Fahr-i Alem Peygamber Efendimizin miladi doğum gününü kutlamak ve Kuran-ı Kerim’i ve Ezan-ı Şerif’i güzel okumak için düzenlediğimiz programımıza hepiniz hoş geldiniz. Cahiliye döneminde kız çocuklarını diri diri toprağa gömerken kalpleri müteessir olmayan insanlardan, medeni milletlere, hakikat öğretmeni yetiştiren bir Peygamberin ümmeti olmaktan ve onun mesleğini devam ettirmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Sizlerin gayretini, azmini ve şevkini gördükçe geleceğimiz adına ümitliyiz. Bizler, Kuran-ı Kerim’i güzel okuyan, güzel anlayan ve güzel yaşayan nesiller yetiştiren okullarımızdan ve sizlerden çok şeyler bekliyor ve başarılarınızın devamını diliyoruz.” diyerek genç İmam Hatip Lisesi öğrencilerine desteğini ifade etti.

          Program şiir ve ilahilerle devam etti. Ardından tatlı bir rekabete sahne olan Kur’an-ı Kerim’i ve Ezan-ı Şerif’i güzel okuma yarışmaları yapıldı.

17-01-201817-01-2018

 

       İl Müftü Yardımcımız Sayın Selahattin Özçelik ve Genç Nidâlar jüri üyesi Vaize Özlem Öztürk başkanlığında kurulan İl Seçici Kurulu tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda liseler arası Genç Sada Kuran-ı Kerim’i güzel okuma yarışmasında Burak ALİOĞLU (Cizre Anadolu İmam Hatip Lisesi) birinci, Kerem TUNÇ (Merkez Şehit Ahmet Kara Anadolu İmam Hatip Lisesi) ikinci, Bedirhan ÇOKDOĞAN (Beytüşşebap Anadolu İmam Hatip Lisesi)  üçüncü, Harun DİZLEK ( Silopi Anadolu İmam Hatip Lisesi) ise 4. olarak yarışmayı tamamladılar.  Genç Bilaller Ezan Okuma dalında liseler arası ezanı güzel okuma yarışmasında Emrullah ÇAKIR (Silopi Anadolu İmam Hatip Lisesi) birinci, Sezer BAYKIR (Merkez Şehit Ahmet Kara Anadolu İmam Hatip Lisesi) ikinci, Nurullah ARĞAN  (Beytüşşebap Anadolu İmam Hatip Lisesi) üçüncü, Berat ALİOĞLU (Cizre Anadolu İmam Hatip Lisesi) 4. olarak yarışmayı tamamladılar. Kızlar arası Genç Nidâlar Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma dalında ise Merve AYKUT ( Cizre Anadolu İmam Hatip Lisesi) birinci,  Sümeyye AKYURT (Merkez Şehit Ahmet Kara Anadolu İmam Hatip Lisesi) ikinci, Züleyha DEĞER ( Silopi Anadolu İmam Hatip Lisesi) ise 3. oldu.

      Yarışmada derece yapan öğrencilere ödülleri Valimiz Sayın Mehmet AKTAŞ, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Nurettin YILMAZ ve İl Müftümüz Sayın Ramazan TOLAN tarafından takdim edildi.

17-01-201817-01-201817-01-201817-01-201817-01-201817-01-201817-01-201817-01-2018

 

 

 

 

ATATÜRK MAH. ATATÜRK CAD. MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ BLOK NO 17A MERKEZ / ŞIRNAK - Santral 0(486) 216 15 60/61/62/63

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.