ŞIRNAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstiklal Marşı’ nın kabulü ve Mehmet Akif ERSOY´ u Anma Töreni Düzenlendi

İstiklal Marşı’ nın kabulü ve Mehmet Akif ERSOY´ u  Anma Töreni Düzenlendi

           12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü etkinlikleri kapsamında,  İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından Kültür Merkezi salonunda anlamlı bir program düzenlendi.

            Anma programına İlimiz Valisi Ali İhsan Su, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Dönertaş, İl Jandarma Komutan Vekili Metin Düz, Şırnak Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Nuri Nas, Vali Yardımcısı Mustafa Akgül, İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet ALAGÖZ,  İl Emniyet Müdürü Celal Sel, kurum müdürleri ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

           

           İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet ALAGÖZ günün anlam ve önemini belirten konuşmasında;  Mehmet Akif Ersoy´un İstiklal Marşı´nı yazma sürecini  anlatarak;" Değerlerin ve bağımsızlığın kahramanı: Mehmet Akif milletleri millet yapan o topraklar üzerinde yaşayan bazı ortak özellikler olsa  da gerçek anlamda toplum yaşamını anlamlı ve nitelikli kılan o milletin ortak değerleridir. Milletler bunlara sahip çıktıkları ölçüde tarih sahnesinde kalabilirler. Onun karakterinde, ecdadına saygı zirve noktasındaydı.

         Zulmü alkışlayamam zalimi asla sevemem;

         Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

         Biri ecdadıma saldırdı mı, hatta boğarım!

         Boğamazsın ki! 

         Hiç olmazsa yanımdan kovarım.

         Öteden beri söz konusu milli, manevi ve hatta maddi değerleri, geçmişten geleceğe intikal ettirenler ise hep abide şahsiyetler olmuştur." diyerek konuşmasına devam etti. 

            Programda, Mehmet Akif Ersoy´un hayatının anlatıldığı kısa bir slayt sunumu da yapıldı. Ardından Mehmet Akif Ersoy´un "Bülbül" şiiri okundu. Fatih Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerinin hazırladığı oratoryo ve tiyatro davetliler tarafından ilgiyle izlendi.

          Program sonunda İstiklal Marşı´nı Güzel Okuma Yarışması´nda dereceye giren öğrencilere ödüllerini veren Şırnak Valisi Sayın Ali İhsan Su: "İstiklal Marşımızın kabulünün yıldönümünde milli şairimiz, abide şahsiyet Mehmet Akif Ersoy´u rahmet ve şükranla anıyorum. Ruhu şad olsun" dedi.

 

 

12 mart12 mart12 mart12 mart12 mart12 mart12 mart12 mart12 mart12 mart

 

 

 

 

 

ATATÜRK MAH. ATATÜRK CAD. MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ BLOK NO 17A MERKEZ / ŞIRNAK - Santral 0(486) 216 15 60/61/62/63

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.