ŞIRNAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MESLEKÎ EĞİTİMİ TANITMA VE YAYGINLAŞTIRMA PROJESİ (METYAP) KAPSAMINDA,ŞIRNAK'TA ÖNEMLİ BİR BULUŞMA GERÇEKLEŞTİ.

MESLEKÎ EĞİTİMİ TANITMA VE YAYGINLAŞTIRMA PROJESİ (METYAP) KAPSAMINDA,ŞIRNAK'TA ÖNEMLİ BİR BULUŞMA GERÇEKLEŞTİ.

Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP) kapsamında Şırnak'ta önemli bir buluşma gerçekleşti. Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyon Belgesinde, mesleki eğitime atfedilen değer ile rehberlik ve erişim imkânlarının artırılması, yeni nesil müfredatların geliştirilmesi, eğitim ortamları ve insan kaynaklarının geliştirilmesi, eğitim-istihdam-üretim ilişkisinin güçlendirilmesi hedefleri bulunduğu bilinmektedir. Mesleki Eğitim Merkezleri, örgün mesleki ortaöğretim kurumları olarak yeniden yapılandırılmış olup Bakanlığımız Eğitim Vizyon Belgesi hedefleri doğrultusunda, öğrencilerin özlük hakları geliştirilmiş ve bu öğrencilerin mesleki eğitim aldığı işletmelere teşvik ve devlet desteği sağlanmıştır.

 

Mesleki eğitimin önemine dair hayata geçirilen Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP) kapsamında Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde tanıtım toplantısı yapıldı.

 

Mesleki Eğitim Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP) tanıtım toplantısı; Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül, Şırnak , İl Milli Eğitim Müdürü Sn. Ahmet ÖZDEMİR,Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sn.Osman GELİŞ, Merkez İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Mesleki Eğitim Merkezi Kurum Müdürleri, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürleri ile sektörlerden temsilciler katıldı.

 

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sn.Osman GELİŞ, kurum olarak paydaşlarla yapılan iş birliğinin önemine değinerek bu alanda yapılan çalışmalardan bahsetti. İl Milli Eğitim Müdürü Sn. Ahmet ÖZDEMİR, ilimizdeki mesleki ve teknik eğitim kapsamında yapılan çalışmalardan söz ederek, ülkemizin ekonomik kalkınmasında ve gençlerin istihdamının sağlanmasında büyük önem arz eden mesleki ve teknik eğitime verilen değerin arttırıldığını ve artırılmaya da devam edildiğini vurguladı. İş dünyasının ihtiyaç duyduğu meslek ve alanlarda nitelikli işgücünün yetiştirilmesini sağlayacak şekilde mesleki eğitimin kalitesini artırmak ve eğitim-istihdam-üretim üçlüsünü bir çatı altında toplayıp sağlıklı bir şekilde faaliyetlerin yürütülmesinin temel amaç edinildiğini belirtti.

 

Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Sn.Süleyman Akgül, ülkemizde Mesleki Eğitim Merkezlerinin günümüzdeki işleyişine gelinceye kadar yapılan mevzuat değişikliğinden bahsederek sözlerine başladı. Bakanlık olarak yeni yapılandırma sürecine değinen Akgül, mesleki eğitimde yapılan alan/dal değişikliklerinden söz etti.  2021/4 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesiyle 2021 yılının "Ahî Evran Yılı" olarak ilan edildiğini belirterek içinde bulunduğumuz haftanın da ülke genelinde Ahilik Haftası olarak kutlandığını ifade eden Akgül, Mesleki Eğitim Merkezlerinin bu anlayışla ara eleman yetiştirdiğini vurguladı. Mesleki Eğitim Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi ile sektör ve paydaşlarla bir arada bulunmayı amaçladıklarını belirtti.

Toplantı daha sonra bakanlıkta görevli öğretmen Osman Doğan'ın Mesleki Eğitim Merkezi programının tanıtım filmi ve Mesleki Eğitim Merkezleri konulu sunumu ile devam etti. Yapılan konuşmalardan sonra soru-cevap etkinliği aşamasına geçildi. Sektör temsilcileri, paydaşlar ve eğitim kurumu yöneticilerinin görüş, talep ve öneri ile toplantı sona erdi.

 

25-10-202125-10-202125-10-202125-10-202125-10-202125-10-2021

ATATÜRK MAH. ATATÜRK CAD. MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ BLOK NO 17A MERKEZ / ŞIRNAK - Santral 0(486) 216 15 60/61/62/63

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.