ŞIRNAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MİLLİ EĞİTİM BAKANIMIZ SAYIN YUSUF TEKİN: OKULLARIMIZI CIVIL CIVIL HALE GETİRECEĞİZ

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, okul bahçelerini eskiden olduğu gibi yeniden cıvıl cıvıl hâle getirmek istediklerini belirterek, "Okul bahçelerini cıvıl cıvıl hâle getirdiğimiz zaman dijital bağımlılıkla mücadele etmiş olacağız." dedi.
MİLLİ EĞİTİM BAKANIMIZ SAYIN YUSUF TEKİN: OKULLARIMIZI CIVIL CIVIL HALE GETİRECEĞİZ

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in konuya ilişkin açıklamaları:

"Çünkü okul bahçesini tekrar cıvıl cıvıl hâle getirmek demek, obeziteyle mücadele etmek demektir. Günde yaklaşık 300-500 adım atan bir çocuğun bahçeye hiç çıkmadan attığı adımların sayısını 4-5 bin adıma çıkardığımız zaman daha hareketli, akademik olarak daha başarılı, daha sağlıklı bir eğitim öğretim hayatına dâhil olmuş olacak. Okul bahçelerini cıvıl cıvıl hâle getirdiğimiz zaman dijital bağımlılıkla mücadele etmiş olacağız. Çocuk okulda sınıfında cep telefonuyla, bilgisayarıyla oynamak yerine bahçeye çıkacak arkadaşlarıyla oynayacak. Yine daha sosyal bir toplum olacak. Dijital çağla beraber eleştirdiğimiz, şikâyetçi olduğumuz asosyal bir toplum yapısı yerine bizim geleneklerimizde olduğu gibi birbirleriyle oyun oynayarak, toplumsal değerlerimize sahip çıkarak yetişmiş olacaklar."

Toplumların özelliklerine göre süregelen oyunları bulunduğuna işaret eden Bakan Tekin, sözlerine şöyle devam etti:

"Her toplumun kendi gelenek, kültür, vücut ve iklim yapısına göre binlerce yıldır süregelen oyunlar var. Atalarımızdan süre gelen oyunlar var. Biz çocuklarımızın bu geleneğe de sahip çıkmasını istediğimiz için yaz aylarında yaptığımız çalışmalardan biri de okul bahçelerini bu anlamda geleneksel oyunlarımızın oynandığı, tekrar cıvıl cıvıl şenlikli bir alana dönüştürmekti. Bu, bizim yaptığımız bir kurguydu ama bu kurguya sahip çıkacak öğretmen arkadaşlarımız olmazsa kurgunun hiçbir anlamı yok. Sadece bunun için değil, diğer projelerimiz için de bu geçerli. Dolayısıyla öğretmen arkadaşlarımızın hepsine sonsuz teşekkür ediyorum. Yürütmeye çalıştığımız projelere çok ciddi bir fedakârlıkla destek oluyorlar. Bu, bizler için çok sevindirici. Biz hep beraber gelecek kuşakları inşa edeceğiz."

ATATÜRK MAH. ATATÜRK CAD. MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ BLOK NO 17A MERKEZ / ŞIRNAK - Santral 0(486) 216 15 60/61/62/63

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.