ŞIRNAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul Sağlığı ve Beyaz Bayrak Projesi Ödül Töreni

Okul Sağlığı ve Beyaz Bayrak Projesi Ödül Töreni

    Şırnak İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğünün ortaklığı ile "Beyaz Bayrak İşbirliği Protokolü" kapsamında 2017-2018 eğitim-öğretim yılında temizlik ve hijyen kurallarına uyan 20 okula "Beyaz Bayrak" verildi. 

   Fatih Sosyal Bilimler Lisesi konferans salonunda düzenlenen programa İl Milli Eğitim Müdürümüz Nurettin Yılmaz, İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Egemen Ünal, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri, okul yöneticileri ve öğretmenler katıldı. 

   Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Nurettin Yılmaz, Millî Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından imzalanan  "Beyaz Bayrak İşbirliği Protokolü" hakkında katılımcılara bilgiler verdi. 

     Programda konuşmasına devam eden Müdürümüz Nurettin Yılmaz geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın beden ve ruh sağlığını korumak, geliştirmek, yaşam kalitesini yükseltmek, temizlik ve hijyen konusunda yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirmek amacıyla başlatılan "Beyaz Bayrak İşbirliği Protokolü" kapsamında 20 okulun temizlik ve hijyen kurallarına uyarak beyaz bayrak almaya hak kazandığını söyledi. 

Müdürümüz Nurettin Yılmaz konuşmasında: 

      Devletimizin, velilerimizin ve bizlerin de çok önem verdiği okullarda çocuklarımızın hijyenik bir ortamda hastalıklara maruz kalmayacağı temiz bir ortamda eğitim-öğretim görebilmeleri için Milli Eğitim Bakanlığımız ile Sağlık Bakanlığımız arasında imzalanan Beyaz Bayrak İşbirliği protokolü 2006 yılında yürürlüğe konulmuştur. Bu iş birliğiyle hem okullarımızı teşvik etmek, neler yapmaları gerektiği konusunda yol göstermek ve hem de bunun neticesinde bu standartlara ulaşanlara beyaz bayrak vermek üzere bir çalışma başlatıldı. Bu çalışma neticesinde Şırnak genelinde 20 okulumuz beyaz bayrak almaya hak kazandı. Gelecek seneki hedefimiz tabiki bu sayıyı 20´de bırakmak değil, okullarımızın tamamını beyaz bayrak alacak noktaya getirmektir. 

        Medeni toplumlarda sağlıkla birlikte temizliğe verilen önem bellidir. Hijyen olmadan hiçbir şey olmaz. Ülke genelinde geleceğimizi emanet ettiğimiz çocuklarımızın beden ve ruh sağlığını korumak,geleceğe umutla bakmamız için önemlidir. Bu vesileyle Sağlık Müdürlüğümüzle birlikte güzel bir çalışma gerçekleştirdik. Bu çalışmalar devam edecektir. Okul Sağlığı ve Beyaz Bayrak uygulaması yeni bir uygulama değil, ilimizde unutulmaya başlanmış olan bu iki proje yeniden hayat bulmuştur. Bu arada da diğer okullarımızın da beyaz bayrak alması gerektiğini sizlerin huzurunda ifade etmek istiyorum. Okul Sağlığı ve Beyaz Bayrak Sertifikası almaya hak kazanan okullarımızın bunu başardıklarını görüyoruz.   

         Onun için ben bu çalışmayı yürüten Sağlık Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine teşekkür ediyorum. Bu konuda duyarlılık göstererek okullarını beyaz bayrak alacak düzeye getiren, bu çalışmaları başarı ile tamamlayan okul yöneticilerimize, öğretmenlerimize ve bu çalışmaya okulunu evi gibi temiz tutarak duyarlılık gösteren öğrencilerimize de bu vesileyle teşekkür ediyor, yaptığınız çalışmaların diğer okullarımıza da örnek olmasını temenni ediyorum.

 

 

18-01-201818-01-201818-01-201818-01-201818-01-201818-01-201818-01-201818-01-201818-01-2018

ATATÜRK MAH. ATATÜRK CAD. MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ BLOK NO 17A MERKEZ / ŞIRNAK - Santral 0(486) 216 15 60/61/62/63

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.