ŞIRNAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ŞIRNAK'TA MESLEK LİSELERİNDEN 7 MİLYON TL CİRO HEDEFLENMEKTE...

Şırnak İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mirza TETİK, "Meslek Liseleri fabrika gibi çalışmakta olup yıllık ciroları 5 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Bu yıl cironun 7 milyon TL olarak gerçekleşmesi hedeflenmektedir" dedi.
ŞIRNAK'TA MESLEK LİSELERİNDEN 7 MİLYON TL CİRO HEDEFLENMEKTE...

Şırnak İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mirza TETİK, basın mensuplarıyla bir araya gelerek açıklamalarda bulundu. Şırnak'ın eğitim karnesini değerlendiren Sayın Müdürümüz, kentte örgün eğitimde 709 okulda 6 bin 85 derslikte 9 bin 221 öğretmen, 159 bin ile yaygın eğitimde 24 bin 728 olmak üzere toplam 183 bin 728 öğrenci öğrenim görmekte olduğunu açıkladı.

"8 BİN ÖĞRETMENİMİZ İKİ DEFA VELİLERİMİZİ ZİYARET ETMİŞ"

TEKNOFESTE 492 proje ile başvuru yapıldığını hatırlatan Müdürümüz Sayın Mirza TETİK, "İl bazında 21'nci olduk. TÜBİTAK 2204- A lise ve 2204 - B ortaokul öğrencileri arası projelerde en çok proje yapan 12. il olduk. GAP Bölgesi Yeşil İnovasyon Projelerinde bölgede en çok proje yapan 2. il olduk. 2019-2020-2021 yıllarında AB ERASMUS programlarına 12 projemiz kabul edilmiştir. Projelerin toplam bütçesi 549 milyon 606 bin Euro olup bu projeler çerçevesinde 63 öğretmen ve 204 öğrenci yurt dışında staj ve mesleki çalışmalara katılma fırsatı bulmuştur. 2021-2022 Eğitim Öğretim yılında 8 bin öğretmenimiz iki defa velilerimizi ziyaret etmiş ve okul-aile iş birliğinin güçlendirilmesine katkı sağlamışlardır. Zeka oyunları, Satranç Turnuvaları, Spor Müsabakaları, Münazara Yarışmaları, Fidan Dikim Etkinlikleri ve daha birçok proje ve faaliyetle öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin ve velilerimizin yanında olduk, destekçileri olduk" dedi.

"BU YIL CİRONUN HEDEFİ 7 MİLYON TL"

Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin atölyelerinin güçlendirildiğini aktaran İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mirza TETİK, sözlerini şöyle sürdürdü: "Döner sermayeleri kurulmuş ve üretim yapmaları sağlanmıştır. Meslek Liselerimizde yöresel Şal-Şepik, Mobilya, Metal, Bilişim, El Sanatları ve daha birçok alanda üretim yapılmaktadır. Meslek Liseleri fabrika gibi çalışmakta olup yıllık ciroları 5 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Bu yıl cironun 7 milyon TL olarak gerçekleşmesi hedeflenmektedir. İlimiz Nazmiye Demirel Mesleki Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde üretilen Şal-Şepik kumaşı yurt dışına ihraç edilmiş olup, ihracat yapan ilk il olma sevincini beraber yaşadık. Ayrıca şu an devam eden 23. Uluslararası Kültür ve Sanat Festivalinde Nazmiye Demirel Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Şal-Şepik atölyesiyle katılarak ilimizi temsil etmektedir. Mesleki Eğitim Merkezleri ile ilgili yapılan mevzuat değişikliği ile İlimizde bulunan 440 MESEM öğrenci sayısı 5 bin 872'ye yükseltilerek bu alanda rekor artış sağlanmıştır. Gençlerimizin istihdamına katkı sunmak ve özel sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştirmek için Mesleki ve Teknik Eğitimi güçlendirmeye devam edeceğiz."

 

 

ATATÜRK MAH. ATATÜRK CAD. MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ BLOK NO 17A MERKEZ / ŞIRNAK - Santral 0(486) 216 15 60/61/62/63

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.