ŞIRNAK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Şırnak´ta Öğretmenler Günü Coşkuyla Kutlandı

Şırnak´ta Öğretmenler Günü Coşkuyla Kutlandı

  Şırnak´ta Öğretmenler Günü etkinlikleri valilik önündeki Atatürk Anıtı´na çelenk konulmasının ardından İl Kültür ve Turizm Merkezi´nde devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasının ardından, Milli Eğitim Müdür V. Nurettin YILMAZ, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.  

       "Ben bir öğretmenim.

Ben çaresizliğin filizlendiği yerde ümit,

Korkunun mayalandığı yerde cesaretim.

Ben bir öğretmenim.

 

Sayın Valim, Sayın Protokol Üyeleri ,  Değerli Meslektaşlarım ve Sevgili Öğrencilerim: Hepinizi Saygı ve Sevgiyle Selamlıyorum.

 

     Bildiğiniz gibi Millet Mekteplerinin açılışı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘ün Başöğretmen olduğu bugün 1981 den beri öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır. Bugün dünyanın en seçkin, en soylu ve toplumda en kritik rolleri üstlenen kıymetli öğretmenleri anmak ve hatırlamak üzere seçilmiş özel bir gündür.

     Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal, gaye ve bir hizmet mesleğidir. Toprak altına atılan bir tohumun, onlarca başak verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi, bir öğretmende hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adayan kişidir.

     Bir insanı kurtarmanın bir alemi kurtarmakla eşdeğer tutulduğu bir inancın mensupları olarak bir ferdin bile feda edilemeyeceğini çok iyi bilen bir milletiz. Çünkü iyi eğitilen bir insan demek; iyi bir kul, iyi bir birey dolayısıyla huzurlu bir toplum ve mutlu bir gelecek demektir. Çiçeğin yetişmesine engel, zararlı otlar değil; bahçıvanın ihmalidir. Onun içindir ki malzemesi insan olan öğretmenlerin yapacağı bir hatanın telafisi yoktur.

     Kendisini kontrol edemeyen bir öğretmen, öğrencisini hiçbir şekilde kontrol edemez. Kendi eksikliğini gören ve onu tamamlayan bir öğretmen, başarılı olmaya adaydır. Öğretmen her şey değil, her şeye açılan kapı olmalıdır.En çok sevilen öğretmen, en çok seven öğretmendir.

 

      Baş döndürücü  gelişmelerin ve bilim alanında ilerlemenin en üst seviyede olduğu bir çağda yaşıyoruz.  Bunun için öğretmenlerimizin kendilerini yenilemeleri, gelişmeleri yakından takip etmeleri gerekir. Öğretmen, hayatının her aşamasını planlamalıdır. Öğretmen yarını bir gün  önceden yaşayan kişi olmalıdır.  Öğretmen, yaptıkları kadar yapamadıklarından da sorumludur.

      Meşhur bir filozofa: servet ayaklarınızın altına olduğu halde neden bu kadar fakirsiniz, diye sorulduğunda, ona ulaşmak için eğilmek lazım da ondan, demiş.

     Öğretmenin kendindeki gücü fark etmesi, harekete geçirmesi ve elinde işlenmeyi bekleyen servetin kıymetini iyi bilmesi gerekir. Çeşitli bahanelerin ardına sığınarak kendindeki bu gücü ve serveti heba etmemelidir.

 

     Yeri doldurulamaz, öğretici, eserine kıymet biçilemeyen varlık, kendini tüketerek etrafını aydınlatan mum, tahammülü seven, idealist, her an muhtaç olduğumuz doktor, gereğin ve idealin üstadı, dünyanın en büyük sorumluluğuna sahip insandır öğretmen.

     Eğitimimizin başarısı, ülkemizin geleceği için öğretmenlerimize daha çok sahip çıkmamız gerektiğini ifade eder ve öğretmenlerimize hak ettiği değeri vermenin hepimizin görevi olduğunu hatırlatmak isterim.

Aksi Taktirde;

 

Ben öğretmen olmasaydım diyorum!

O zaman şu körpe fidan

Nasıl öğrenecek, çiçek açıp meyve vermeyi?

Şu gelinlik kızım,

Şu bıyıkları yeni terleyen delikanlım

Kimden öğrenecek insan gibi sevmeyi, sevilmeyi;

Vatan için, millet için, bayrak için

Göz kırpmadan ölmeyi?

 

      Bu inançla bu yolda beyniyle ve gönül gücüyle çaba gösteren tüm kıymetli öğretmenlerimizin bu özel ve anlamlı gününü en içten dileklerimle kutluyorum. Saygılarımla, arz ederim." dedi.

          Programa Şırnak Valisi Ali İhsan SU, Protokol üyeleri, kurum amirleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

 

      Törende, mesleğe yeni başlayan öğretmenler de yemin ettikten sonra öğrenciler tarafından şiirler okundu. Güzel Sanatlar Lisesi koordinatörlüğünden oluşturulan öğretmenlerden oluşan müzik topluluğu çeşitli şarkılar söyledi. Resim, şiir ve kompozisyon dallarında dereceye giren öğrencilere ödüller verildi.

 

 

     Programın ardından Şırnak Valiliğinin katkılarıyla Şehri Nuh otelde 400 öğretmene  yemek verildi.

25-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-2015

ATATÜRK MAH. ATATÜRK CAD. MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ BLOK NO 17A MERKEZ / ŞIRNAK - Santral 0(486) 216 15 60/61/62/63

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.