Yukarı Dicle Vadisi Somut Olmayan Kültürel Mirasını Koruma ve Farkındalık Yaratma Projesi
![Yukarı Dicle Vadisi Somut Olmayan Kültürel Mirasını Koruma ve Farkındalık Yaratma Projesi](/meb_iys_dosyalar/2019_03/13171912_54522371_133925490991260_6240060187953070080_n.jpg)
İl Milli Eğitim Müdürümüz Sn.Nurettin YILMAZ Tarih Vakfı,Mardin Müzesi ve Dicle Kalkınma Ajansı ortaklığıyla hazırlanan “Yukarı Dicle Vadisi Somut Olmayan Kültürel Mirasını Koruma ve Farkındalık Yaratma Projesi”ne katıldı.
Mardin,Şırnak,Batman ve Siirt´i kapsayan proje,bu kentlerde kaybolan veya kaybolmaya yüz tutan somut olmayan kültürel mirasın kayıt altına alınmasını,korunmasını ve tanıtılarak görünür kılınmasını hedeflemektedir.Proje,zengin kültürel çeşitliliğe sahip Yukarı Dicle Vadisi´nde yaşayan Türk,Kürt,Arap,Süryani,Ermeni,Nasturi,Keldani,Ezidi,Mahalmi,Dom halklarının belleğinde veya günlük hayatının içinde yaşayan adet ve geleneklerden inançlara,bayramlardan şenliklere,el sanatlarından zanaatlara,şarkı ve oyunlardan yemeklere kadar,somut olmayan kültürel mirasına odaklanmaktadır.